07.12.16 Майстер - клас «Ставимо  діагноз разом. Взаємодія практичного лікаря і радіолога»

07.12.16 Майстер - клас «Ставимо  діагноз разом. Взаємодія практичного лікаря і радіолога».

Діагностичне дослідження «магнітно-резонансна томографія» останні роки набуло широкої популярності серед пацієнтів. Не дивно, адже МРТ-діагностика дає безмежні можливості для обстеження, постановки або уточнення діагнозу медичними фахівцями різних напрямків.

 

Правильна діагностика – половина успіху при лікуванні різних захворювань.

Дослідження МРТ  дозволяє лікарям отримувати відповіді на вельми складні діагностичні питання.

Що ж становить собою метод магнітно-резонансної томографії?  

Доступну і достовірну інформацію про показання для проведення МРТ, переваги і недоліки магнітно-резонансної томографії, можливості апарату МРТ, надала лікарям клініки провідний фахівець-радіолог «Центру променевої діагностики» І. М. Каніщева. Такі зустрічі з фахівцями допомагають лікарям більш детально проводити діагностику пацієнтам та вивчати нові можливості сучасної медичної апаратури.

Магнітно-резонансна томографія найчастіше іменується ядерно-магнітним резонансом. Чи є це правильним? Знайшовши визначення поняття МРТ у медичних виданнях, можна прочитати наступне: «Магнітно-резонансна томографія (МРТ) – метод одержання діагностичних зображень, заснований на використанні явища ядерно-магнітного резонансу». Робота апарату МРТ не базується на проникаючих випромінюваннях, небезпечних для подальшого самопочуття людини. Тобто, стає очевидним, що магнітно-резонансна томографія далека від заряджених радіоактивних часток і не несе загрози здоров'ю пацієнтів і лікарів. Звідси і прийнятий в усьому світі термін «магнітно-резонансна томографія» або МРТ.

Пояснюється принцип роботи апарату МРТ у такий спосіб: при МРТ-діагностиці створюються умови передачі тілом пацієнта ледь помітних радіосигналів. Насправді,  подібні  радіосигнали випромінює організм постійно. Вони є свідченням правильного протікання життєвих процесів у людському організмі. При МРТ-обстеженні відбувається лише ізоляція одного пацієнта (а саме, джерела радіосигналів) від інших для зведення до мінімуму можливості появи перешкод. Далі здійснюється упорядкування сигналів і концентрація уваги на сигналах, що надходять із обстежуваної області організму (наприклад, МРТ голови, МРТ колінного суглобу).  Цілком нешкідливе для людей, магнітне поле допомагає отримати потрібний результат. А надчуттєві антени і датчики ловлять радіосигнал, який блискавично обробляється комп'ютером. Таким чином, отримана на моніторі картинка є відображенням розподілених радіосигналів клітин організму в різних площинах і співвідношеннях. МРТ- знімок називається томограмою. Якщо змінювати місце положення ділянки резонансу, можна просканувати весь організм.

 

Після цього наступає черга фахівця - лікаря-рентгенолога, для вивчення, розпізнання змін і правильного трактування отриманого результату. Здорові клітини органів і тканин передають певний рівень сигналу, а якщо клітини уражені захворюванням – сигнал модифікується, що і стає помітним на МРТ-знімку. У цьомуй полягає основа медичної МРТ- діагностики захворювань, наприклад МРТ головного мозку, МРТ хребта, суглобів, судин або кишечнику. Штучні металічні предмети, які можуть намагнічуватися, в тому числі кардіостимулятори, при проведенні МРТ деформують зображення і заважають об’єктивній оцінці змін при патологічних процесах, а іноді порушують функцію серця. У таких випадках МРТ-дослідження замінюють на комп’ютерну томографію, за якої застосовується пошарове рентгенологічне опромінення відповідної ділянки тіла людини.